O 500% Więcej Rozmów Rekrutacyjnych – CV Programisty

5 sprawdzonych sposobów na zwiększenie efektywności Twojego CV. Dzięki tej wiedzy będziesz lepszy niż większość kandydatów.

“To był niesamowity dzień. Zostałem zaproszony do siedziby kolejnej z firm gdzie aplikowałem. Mimo że już nie robiło to na mnie wrażenia… uzmysłowiłem sobie, że edukacja w zakresie tworzenia CV nie poszła na marne.

Ale… wiesz co było wcześniej? Ponad rok bezskutecznych poszukiwań.
Brak odzewu ze strony rekruterów, odbierał mi pewność siebie i wypełniał frustracją. Utwierdzał w przekonaniu, że bez studiów informatycznych jestem przekreślony w tym zawodzie.”

To wprowadzenie napisałem blisko 5 lat temu. Każdy rok w branży upewnia mnie w tym, że zasady jakie tu znajdziesz są ponadczasowe.

Pozwól że podzielę się z Tobą wiedzą, która przyczyniła się do startu mojej kariery zawodowej i znacznie podniosła mój standard życia.

Skuteczne CV – 5 Rzeczy, Których Się Nauczyłem

Przytoczone w tym artykule wskazówki, sprawdziły się nie tylko u mnie, ale też u wielu moich znajomych po fachu.

1. Tworzenie CV – Word vs Kreator

W internecie możemy znaleźć wiele darmowych kreatorów CV. Pozwalają nam tworzyć przepiękne dokumenty. Niestety kreatory te często nas ograniczają. Przez zbędne grafiki i z góry ustalony schemat nagłówków, nie jesteśmy w stanie efektywnie wykorzystać przestrzeni strony.

Z tego względu mocno rekomenduję użycie zwykłego edytora tekstowego lub narzędzia, które pozwoli nam w pełni zapanować nad tym szablonem (np. Canva). Mimo iż stworzenie CV zajmie nam trochę więcej czasu, będziemy mieli pełną władzę nad charakterystyką stworzonych sekcji i ich rozmieszczeniem.

2. Personalizacja CV

Pamiętaj by Twoje CV, było perfekcyjnie dostosowane do stanowiska o jakie się ubiegasz.

W przypadku gdy aplikujesz na programistę, mało znacząca będzie znajomość Photoshopa. Oczywiście możesz zamieścić tę informację w oddzielnej sekcji. Pamiętaj jednak by opis Twoich głównych umiejętności czy doświadczeń był wypełniony istotnymi informacjami z punktu widzenia rekrutera.

Nie wiesz jakimi umiejętności powinien charakteryzować się idealny kandydat na to stanowisko? Dokładnie przeanalizuj ofertę pracy ? Wszystkie niezbędne informacje, są właśnie tam.

3. CV – Sekcja „Umiejętności”

Często popełnianym błędem również przeze mnie, było wrzucanie wszystkich umiejętności pod jedną kategorię. Jest to nieczytelne i już na starcie zniechęca rekrutera.
Jak już pewnie się domyślasz rozwiązanie jest proste. Twórz podkategorie.

Sekcja CV – podział umiejętności na podkategorie

4. CV – Sekcja „Doświadczenie”

Gdy aplikujesz do swojej pierwszej pracy w tej branży, logiczne jest, że nie masz doświadczenia komercyjnego. Co wtedy zamieścić w sekcji „Doświadczenie” ?

Wiele osób popełnia tutaj jeden z błędów.
1. Pozostawia tą sekcję pustą lub całkowicie ją wyrzuca
2. Wpisuje doświadczenie kompletnie nie związane ze stanowiskiem o jakie się stara (np. praca jako sprzedawca w … )

Rozwiązanie jest proste
Napisz o swoich dotychczasowych projektach jakie robiłeś lub w jakich brałeś udział. Dzięki temu „zabiegowi” pokażesz rekruterowi, że masz doświadczenie praktyczne. Co więcej, będziesz na lepszej pozycji niż większość kandydatów.

Doświadczenie – przykładowe projekty

PS. Jeżeli jesteś osobą, która się przebranżawia napisz o tym. Traktuj to jednak jako dodatek do Twojego CV, a nie jako główną jego część.

5. Twoja obecność w sieci

Niesłychanie ważne jest, byś na swoim CV zamieścił adresy do takich serwisów jak:
LinkedIn, Github/Bitbucket. Dzięki temu, osoba która otrzyma Twoje CV, będzie mogła prześledzić Twoją historię zawodową, a także sprawdzić m.in. jakość Twojego kodu.

Obecność online – przykład

Podsumowanie

Podczas tworzenia CV, zwróć szczególną uwagę na:

  1. Schemat nagłówków – opracuj własny schemat. Niech nie ogranicza Cię żaden internetowy kreator
  2. Treść CV – mocno dostosowana do stanowiska o jakie się starasz
  3. Podkategorie do sekcji
  4. Opis projektów jakie stworzyłeś – gdy nie masz doświadczenia komercyjnego
  5. Obecność online – zamieść adresy do serwisów takich jak LinkedIn czy Github

Dzięki za Twój czas. Mam nadzieję, że ten materiał Ci pomógł 🙂