Jak już z pewnością wiesz, z roku na rok coraz ciężej jest rozpocząć programistyczną karierę. Z tego względu, wielu kandydatów szuka pracy w każdym dostępnym miejscu, oferującym wakat. Nie jest w tym nic złego. Jednak by kariera była owocna, kluczowe jest by Twoja przyszła firma, dawała Ci możliwości rozwoju oraz zapewniała komfort pracy.
W przeciwnym wypadku, może czekać Cię katorga w przestarzałych technologiach pod ciągłą presją czasu.
Właśnie dlatego, niezwykle istotne jest byś podczas wyboru swojej pierwszej firmy, nie kierował się ślepym losem, ale opinią jej pracowników.
W niniejszym artykule podpowiem Ci jak efektywnie opracować listę renomowanych firm, uzyskać rekomendację od jej pracowników oraz przedstawię Ci sposoby na skuteczne przedkładanie swojego CV.
Konferencje i Spotkania Branżowe
Uczestnictwo w takich spotkaniach rodzi wiele korzyści. Zwiększa Twoją rozpoznawalność w kręgach IT, pozwala Ci rozwijać się technologicznie i wybija Cię na tle innych kandydatów.
Ponadto, spotkasz tam mnóstwo zawodowców. Skorzystaj na tym i poznaj te osoby.
PS. Szeroka sieć kontaktów przyniesie Ci mnóstwo profitów, ale o tym nieco później.
Postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o firmie w jakiej pracują Twoi rozmówcy, zakresie ich obowiązków i wymagań oraz innych znanych im firmach, do których warto aplikować.
Jeżeli uważasz, że firma w jakiej pracują, odpowiada Twoim oczekiwaniom, koniecznie poproś o rekomendację w ich miejscu pracy.
Reasumując, będąc na spotkaniach branżowych jesteś w stanie szybko powiększyć sieć kontaktów, zebrać informacje o rewelacyjnych firmach oraz podszlifować swoje umiejętności techniczne.
Większość takich spotkań możesz znaleźć na stronach:
www.meetup.com
crossweb.pl/wydarzenia
spotkania-it.pl
Dzięki rozbudowanej wyszukiwarce, jesteś wstanie odnaleźć niemal wszystkie firmy w Twoim regionie, które oferują wakat na interesujące Cię stanowisko. Jednak my użyjemy jej w nieco inny sposób.
Twoim zadaniem będzie wyszukanie osób, pracujących na stanowisku, na jakie docelowo będziesz aplikować. Dalsza część zadania, polegać będzie na próbie kontaktu z nimi i odbyciu podobnych rozmów jak w sekcji wyżej („Konferencje i Spotkania Branżowe”).
Poniżej przedstawię Ci przykładowy scenariusz działania.
- W polu wyszukiwania wpisz interesujące Cię stanowisko
- Wybierz sortowanie według „Osoby”
- Wybierz interesującą Cię lokalizację
- Zatwierdź filtry i kliknij „Wyszukaj”
Twoim oczom ukaże się lista osób o danej specjalizacji. Teraz możesz przejść do nawiązywania kontaktów.
Rozmawiając ze specjalistami danej branży, koniecznie zbieraj informacje dotyczące procesu rekrutacji (zagadnienia teoretyczne, praktyczne, itp.).
Mając zestaw renomowanych firm, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest wysyłanie CV.
Gorąco zachęcam Cię też do zapoznania się z artykułem omawiającym jego tworzenie.
Aplikowanie do firm
Najbardziej efektywnym sposobem aplikowania do firm jest wykorzystanie „Systemu Poleceń Pracowniczych”. Podczas rekrutacji, to właśnie osoby polecane przez pracowników firmy są brane pod uwagę w pierwszej kolejności.
Dlatego (między innymi), poszerzanie sieci kontaktów jest tak istotne.
Jeżeli decydujesz się na klasyczne przedłożenie swojego CV, ważne jest by ten proces nie ograniczył się jedynie, do wysłania dokumentu na wyznaczonego maila.
Doprowadź do rozmowy z działem rekrutacji. Może to być kontakt telefoniczny. Istotne, byś pokazał swoje zaangażowanie i chęć podjęcia pracy. Dąż do tego kontaktu mimo zamkniętych stanowisk. Dzięki temu zbierzesz informacje o czasie kolejnych rekrutacji, warunków zatrudnienia czy konkretnych wymagań na interesujące Cię stanowisko.
Podsumowanie
Na starcie swojej kariery zwracaj uwagę na stos technologiczny firmy do jakiej aplikujesz, a przede wszystkim na opinie jej pracowników.
Najlepiej szukać takich osób na spotkaniach branżowych lub na portalu LinkedIn.
Metody przedstawione w tym artykule stały się podwaliną kariery wielu osób, w tym także mojej. Jestem święcie przekonany, że i Tobie przyniosą oczekiwane rezultaty.