Kurs Kotlina – IntelliJ, JVM, JRE, JDK, SDK

Przeprowadzę Cię przez proces instalacji IDE (IntelliJ) oraz przybliżę Ci kluczowe pojęcia (JVM, JRE, JDK, SDK).

Witaj w lekcji poświęconej Kotlinowi.

Dziś przeprowadzę Cię przez proces instalacji środowiska programistycznego IntelliJ oraz przybliżę Ci kluczowe pojęcia związane z Kotlinem (JVMJREJDKSDK).

Byś rozpoczął naukę programowania, niezbędne będzie zainstalowanie kilku narzędzi. Na początek przybliżę Ci definicje kilku pojęć wymienionych w nagłówku. Dzięki temu już na samym początku, posiądziesz wiedzę, której często brakuje młodym programistom podczas rozmów rekrutacyjnych, a która pozwali na pełne zrozumienie środowiska w jakim będziesz pracował.

Java Virtual Machine – JVM

JVM to akronim od Java Virtual Machine, w polskim tłumaczeniu – Wirtualna Maszyna JavyPojęcie to wynika z jej podstawowego założenia. Założenia przenośności kodu („Napisz raz uruchom gdziekolwiek”) i jest środkiem do jego osiągnięcia. To właśnie dzięki niej, wykonanie kodu, który napiszemy nie jest powiązane z konkretnym systemem operacyjnym.

By ułatwić Ci zrozumienie tego terminu opiszę dla Ciebie cały proces uruchomienia programu od momentu napisania jego kodu.

Ilustracja 1. Proces konwersji kodu źródłowego na komendy sprzętowe
  1. Własnoręcznie napisałeś kod. Nazywamy go kodem źródłowym. By mógł on zostać uruchomiony jako pełnoprawny program, musi zostać skompilowany do Bytecode’u.
    Bytecode – to kod, który może zostać wykonany na Wirtualnej Maszynie Javy.
  2. Następuje kompilacja. Kompilacji dokonuje tzw. kompilator. My będziemy używać środowiska programistycznego, które samo zaciągnie go do pracy.
  3. Po kompilacji otrzymujesz Bytecode, a JVM zajmuje się przetłumaczeniem go na komendy sprzętowe.

Wiemy już, że Bytecode jest nie zależny od platformy systemowej co czyni go niesamowicie uniwersalnym.

Java Runtime Environment – JRE

JRE (Java Runtime Environment) tj. „Środowisko Uruchomieniowe Javy”. Składa się z omawianego wcześniej JVM oraz zestawu klas i narzędzi, dzięki którym możemy uruchomić program napisany w języku kompilowalnym do Bytecode (np. Kotlin).

Java Development Kit – JDK

JDK (Java Development Kit) tj. „Pakiet Programisty Javy”. W tym pakiecie zawiera się JRE włącznie z całym zestawem wchodzącym w jego skład (czyli m.in. JVM). JDK to pakiet zapewniający narzędzia (np. kompilator) potrzebne do stworzenia oprogramowania. Reasumując jest to swoisty JRE „na sterydach” -niezbędny do pisania programów.

Software Development Kit – SDK

SDK (Software Development Kit) tj. Pakiet Twórcy Oprogramowania. Jest to po prostu zestaw używanych narzędzi do tworzenia oprogramowania. Możemy więc powiedzieć, że JDK jest szczególnym przypadkiem SDK.

Instalacja JDK oraz IDE

Jak już wiesz, by móc tworzyć oprogramowanie, niezbędne nam będzie SDK. Przybliżę Ci teraz proces jego instalacji.

Instalacja JDK – by zainstalować ten pakiet, wejdź na stronę internetową Oracle gdzie znajdziesz niezbędne pliki do pobrania (Rysunek 1.1). Ważne jest byś wybrał odpowiednią wersję.
Po pierwsze nie niższą niż Java SE 8u241, po drugie odpowiednią dla Twojego systemu operacyjnego (zwróć uwagę na bitową wersję systemu jaką posiadasz). Pamiętaj także o zaakceptowaniu licencji.
Po ściągnięciu pliku uruchom go i postępuj zgodnie z instrukcją instalacji.

Rysunek 1.1
  1. Instalacja IDE (Integrated Development Environment) tj. „Zintegrowane Środowisko Programistyczne”. Jest to program, w którym będziemy pisać nasz kod. Takich narzędzi jest sporo jednak w naszym przypadku użyjemy IntelliJ IDEA. Stoi za tym bardzo prosty powód, mianowicie za stworzenie tego środowiska odpowiada firma JetBrains – twórcy Kotlina. Jaka jest z tego korzyść? Żadne inne IDE nigdy nie będzie miało takiej integracji z Kotlinem jak to.

By pobrać IntelliJ musimy wejść na stronę internetową JetBrains, wybrać nasz system operacyjny i kliknąć ikonę Download poniżej wersji IDE Community, która jest w pełni darmowa (Rysunek 1.2).

Rysunek 1.2

Po zainstalowaniu naszego IDE nadszedł czas na jego konfigurację. Na pierwszym ekranie masz możliwość wyboru zestawu kolorów. Polecam wybrać ciemny – „Darcula” gdyż na dłuższą metę Twoje oczy nie będą tak przemęczone. Dalszą konfiguracje możesz pominąć przez kliknięcie przycisku „Skip All and Set Defaults” w lewym dolnym rogu okna.

Pierwsze uruchomienie IntelliJ

Przy pierwszym uruchomieniu środowiska programistycznego, może zdarzyć się tak, że IntelliJ nie wykryje zainstalowanego JDK lub nie będzie wiedział, którego ma użyć (możesz mieć kilka zainstalowanych JDK). Dlatego przy tworzeniu pierwszego projektu należy wskazać odpowiednią ścieżkę do zainstalowanego JDK. Możesz to zrobić poprzez kliknięcie przycisku „New” i wybranie folderu, w którym znajduje się zainstalowany Pakiet (Rysunek 1.3)

Rysunek 1.3

Proces tworzenia projektu

Kolejne kroki tworzenia projektu szeroko omówiłem w wideo załączonym na początku tego artykułu. Myślę, ze wersja multimedialna znacznie lepiej przeprowadzi Cię przez ten proces niż screeny ze wskazanym miejscem kliknięcia myszki.

Podsumowanie

Mam szczerą nadzieję, że ten materiał przypadł Ci do gustu, a pod względem merytorycznym spełnił Twoje oczekiwania. Oczywiście, jeżeli napotkasz jakiekolwiek problemy bądź zechcesz o coś zapytać, serdecznie zapraszam do kontaktu. Możesz napisać komentarz pod wpisem bądź skorzystać z formularza kontaktowego.
PS. Zawsze odpisuje 🙂